- Fenntartó
Tiszaföldvár Város Önkormányzata
5430 Tiszaföldvár, Bajcsy-Zsilinszky út 2.
- Az intézmény vezetése
Intézményvezető: Arany-Sipos Nóra
A szervezeti és szakmailag önállóan működő költségvetési szervet az intézményvezető irányítja. Tiszaföldvár Város Önkormányzata Képviselő-testülete nyilvános pályázat útján, határozott időre, 5 évre bízta meg magasabb vezetői beosztás ellátásával. A vezetői megbízatás 2027.12.31-ig szól.
Az Intézményvezető iskolai végzettségei: Óvodapedagógus-középfokú végzettségre épülő szakképesítés, Kisgyermekgondozó-nevelő.
Munkaköre: Kisgyermeknevelő
Az intézmény vezetője 2012 óta óvodapedagógusként dolgozott, közben kisgyermekgondozói, nevelői végzettséget szerzett. Városi Bölcsőde Tiszaföldvár vezetői pozícióját 2023.01.02-től vette át.
Intézményvezetőt helyettesítő kisgyermeknevelő: Döbreiné Tormási Annamária
- Adatvédelmi tisztviselő
Borbély István
e-mail: iborbely@compnet.hu
- Az Intézmény gazdálkodása
A költségvetési szerv gazdasági szervezettel nem rendelkezik. Gazdálkodási tevékenységét az irányító szerv kijelölése alapján a Tiszaföldvári Polgármesteri Hivatal látja el. A működtetéshez a vagyon használatához szükséges előirányzataival önállóan rendelkezik.
- Az intézmény szakmai alaptevékenysége
A bölcsőde a családban nevelkedő 3 éven aluli gyermekek napközbeni ellátását, szakszerű gondozását és nevelését biztosító intézmény. 20 hetes kortól 3 éves korig fogadjuk a Tiszaföldváron élő gyermekeket, a férőhely telítettségéig.
26 férőhelyen 2 csoport működik, figyelembe véve a 15/1998. (IV. 30.) NM rendeletben
meghatározott létszám irányokat.
- Dolgozóink
A Városi Bölcsőde Tiszaföldvár szakmai létszáma és szakképzettségük megfelel a 15/1998. (IV. 30.) NM rendelet 1. számú és 2 számú mellékletében előírt követelményeknek.
- 1 fő intézményvezető /teljes munkaidőben/
- 4 fő kisgyermeknevelő /teljes munkaidőben/
- 1 fő bölcsődei dajka /teljes munkaidőben/
- 1 fő bölcsődei dajka /napi 6 órában/
- 1 fő bölcsődeorvos /megbízási szerződéssel havi 4 órában/
Minden szakember rendelkezik az előírt szakképesítéssel és magas szintű szakmai felkészültséggel.
Közfoglalkoztatási jogviszonyban alkalmazott munkatársak:
- 1 fő adminisztrátor,
- 2 fő takarítónő
- 1 fő karbantartó
Gondoskodnak a Bölcsőde tisztaságáról és rendezettségéről, illetve nagymértékben segítik munkánkat.
- Tárgyi feltételek
Az épület bölcsődei szakfeladat ellátására épült 2006-ban. Tiszaföldvár Város Önkormányzatának a HEFOP-4.2.1.-P. 2004-07-0040/4.0 számú uniós pályázati támogatással sikerült létrehoznia a Városi Bölcsődét. Az intézmény kapui 2006. szeptember 4-én nyíltak meg a település kisgyermekes családjai előtt.
Az intézmény a település középpontjában helyezkedik el egy csendes zöld övezetben Az intézmény kerítése és a város forgalmas útja között, erdősáv húzódik, mely megszűri a levegőt. Minden közlekedési eszközzel megközelíthető az épület.
Minden szempontból megfelel a jogszabályi feltételeknek, építési szabványnak, mely az élet, az egészség és a környezet védelme szempontjából a gondozott gyermekek számára biztonságos, és a szakmai munka szervezését, minőségét, illetve a dolgozók komfort érzetét pozitívan befolyásolja.
Az intézményben található bútorok állapota, mérete és mennyisége megfelel a felszerelési jegyzékben előírtaknak, a gyerekek életkorának és a balesetmentesség feltételeinek. Jellemzőek a lekerekített szélek, az állíthatóság, a tisztántarthatóság. A csoportszobában elkerített szobasarok, a teraszon kültéri járóka biztosítja a csecsemő és tipegő korú gyermekek biztonságos játéktevékenységének feltételeit. 2018-ban mindkét csoportszobában új bútorok beszerzése történt.
Az egészségügyi, pedagógiai és mennyiségi szempontokat figyelembe véve biztosítottak az alap játékok, mind a csecsemő, mind a tipegő és nagycsoportos gyermekek számára Biztosítottak a mozgásfejlesztő játékok a csoportszobában, a teraszon és az udvaron egyaránt. A gyermekek rendelkezésére állnak az alkotás és a manipulációs tevékenység eszközei. A szerepjáték kellékei biztosítottak. A hiányzó készleteket folyamatosan pótoljuk, a meglévőeket bővítjük.
- Szakmai munka
A gyermekek beszoktatása beszoktatási terv alapján történik. Egyszerre két gyermek beszoktatása zajlik egy csoportban.
A beszoktatás első napján kell a szülőnek nyilatkoznia arról, hogy tudomása szerint gyermeke nem szenved fertőző betegségben. Erről külön orvosi igazolást nem kell kérni.
A beszoktatás fokozatosan történik, kb.2 hetet vesz igénybe. Ez annyit jelent, hogy fél – 1 órával kezdünk, és fokozatosan növeljük az időtartamot, a gyermek reakcióit maximálisan figyelembe véve. Amennyiben a járványügyi eljárásrend másképp nem rendelkezik, a beszoktatás szülővel történik.
A kisgyermeknevelő a beszoktatás előtt felhívja a szülőt telefonon, és egyeztet a részletekről. Kérem, hogy gyermekükkel kapcsolatos információkat osszák meg a kisgyermeknevelővel: (mit eszik és hogyan, milyen szokásai vannak, mivel vigasztalódik, mi a kedvenc játéka, vigasztárgya, van e ételallergiája, gyógyszerérzékenysége, hogyan alszik, stb…) Minden gyermeknek van saját kisgyermeknevelője. A saját kisgyermeknevelő azt jelenti, hogy ő vezényli le a beszoktatást, rendszeresen ő foglalkozik a gyermekkel, fejlődését figyelemmel kíséri, és ezt teszi úgy, hogy közben a társ kisgyermeknevelő is fokozatosan megismerkedik, majd foglalkozik a gyermekkel.
A kisgyermeknevelők feladata a gondozási-nevelési munka – a Bölcsődei nevelés-gondozás országos alapprogram, illetve saját szakmai programunk figyelembe vételével – a gyermekek testi-lelki fejlődésének elősegítése, folyamatos figyelemmel kísérése.
Amikor mindkét kisgyermeknevelő bent van a csoportban, akkor a saját kisgyermeknevelő végzi el a gondozási feladatokat (pelenka csere, fürdőszobai élet, étkezés, öltöztetés) az adott gyermekekkel kapcsolatban A kisgyermeknevelők műszakban dolgoznak, (délelőttös, délutános) de 10 órától fél kettőig mindkét kisgyermeknevelő bent tartózkodik a csoportban. A szakmai, nevelési feladatok mindkét kisgyermeknevelő tevékenységi körébe bele tartozik. (napirend, szokáskialakítás, játéktevékenységek, alkotási tevékenységek kezdeményezése, mondókázás, dalolás stb.)
A dajkák legfőképp felügyelnek, a kisgyermeknevelők keze alá dolgoznak, és szükség esetén a hiányzó kisgyermeknevelőt helyettesítik a csoportban.
A kisgyermeknevelők évi 46 nap szabadsággal rendelkeznek, így előfordul, hogy nem a saját kisgyermeknevelő várja reggel a gyermeket. Ilyenkor a másik csoportban lévő szakemberek veszik át, illetve adják ki a kicsiket. Nem kell ez miatt sem aggódni, hiszen a két csoportszoba összenyitható, gyakran felügyelnek, és vannak együtt a Katica csoport és a Napocska csoport szakemberei, így a gyermekek is ismernek mindenkit.
Bölcsődében, bölcsődei dajka munkakörben az alkalmazható, aki eredményesen elvégezte a bölcsődei dajka képesítési előírásait meghatározó miniszteri rendeletben előírt tanfolyamot. Mindkét dajka legmagasabb iskolai végzettsége szakmunkás, és mindketten eleget tettek a jogszabályi előírásoknak 2019. áprilisában.
A bölcsőde-orvosi feladatokat, megbízási szerződéssel alkalmazott gyermekorvos látja el, havi 4 órában. Elvégzi a státusz vizsgálatokat, ellátja a panaszos gyermeket, és összeállítja a bölcsőde gyógyszerkészletét, felügyeli a gyermekétkeztetést. Járványhelyzet idején rendszeresen egyeztet az intézményvezetővel és közösen dolgozzák ki a szükséges eljárásrendeket.
A bölcsődében napi 4 x étkezést biztosítunk (reggeli, tízórai, ebéd és uzsonna) A bölcsőde napirendjében az étkezések lebonyolítását nagy mértékben befolyásolja a gyermekek életkora. Ezekben a folyamatokban elengedhetetlen feltétel a nyugalom és a biztonság megteremtése.
Naponta jelentést kell adnunk TAJ szám alapján a napi létszámról, egy központi adatbázisba (KENYSZI-be). Külső beszállítótól rendeljük az ételadagokat, melyet előző nap 10 óráig kell megrendelnünk a gyermeklétszámnak megfelelően. Ezért kérjük Önöktől, hogy mindig jelezzenek a bölcsődébe, ha nem látogatják az intézményt, és akkor is, ha visszatérnek.
Biztosítjuk a szabad, a gyermek önkéntes kezdeményezésén alapuló játéktevékenységet, a szabad levegőn tartózkodás lehetőségét, a szeretetteljes, biztonságot nyújtó környezetet és személyi feltételeket.
Biztosítjuk a textíliákat: törölközőket, ágyneműket, melyek a gyermek saját jelével látunk el, és itt mossuk a bölcsődében.
Amennyiben a szülőnek/gondviselőnek észrevétele vagy panasza van a bölcsődei ellátással kapcsolatban, először mindig a saját kisgyermeknevelőjét keresse a problémával kapcsolatban. Amennyiben Ő nem tud segíteni, úgy keresse az intézményvezetőt.. Csak is a közvetlen visszajelzések alapján tudjuk orvosolni az észrevételeket. Intézményünkben Érdekképviseleti Fórum működik a gondozott gyermekek érdekeinek védelme érdekében.
Nagyon fontos szabály, hogy csak egészséges gyermek járhat bölcsődébe.
A bölcsőde intézménye a gyermekvédelmi rendszer tagja, így fontos felhívni a figyelmet arra is, hogy jelzési kötelezettségünk van abban az esetben, ha veszélyeztetettséget tapasztalunk bármelyik gyermeknél. Kérjük a Kedves Szülőket hogy mindig megfelelő állapotú és korú felnőttre bízzák gyermeküket bölcsődébe érkezéskor és távozáskor egyaránt.
- Mit kérünk a Szülőktől?
- Saját ruha és váltócipő. Legalább két váltást kell biztosítani minden ruhaféleségből.
- Pelenka, törlőkendő, és ápoló szerek amire szüksége lehet a gyermeknek.
- Oltási kiskönyv fénymásolata, a gyermek esetleges betegségeiről szóló orvosi vagy zárójelentés fénymásolata
- Szükség esetén cumi, cumisüveg, ami itt marad a bölcsődében.
- Papírzsebkendőt, WC papírt, szalvétát, folyékony szappant szívesen fogadunk a kedves Szülőktől, lehetőségüktől függően havi rendszerességgel.
- Amit nem szabad behozni a csoportba:
- gyógyszereket
- otthonról hozott élelmiszert
- otthonról hozott játékokat, (kivéve az alváshoz, vigasztaláshoz szükséges kedvencek)
- veszélyes apró tárgyakat, amit lenyelhetnek a gyermekek.
- Csoportok
- Katica csoport
Döbreiné Tormási Annamária kisgyermeknevelő
(óvodapedagógus + csecsemő és kisgyermekgondozó )
Oláh Beáta Erzsébet kisgyermeknevelő
( kisgyermekgondozó – nevelő )
Molnár Tiborné bölcsődei dajka
- Napocska csoport
Bóta Edit kisgyermeknevelő ( bölcsődei szakgondozó )
Nagy Orsolya kisgyermeknevelő ( kisgyermekgondozó – nevelő )
Kiss Andrea bölcsődei dajka
- Gyermekek napirendje
- Alapellátáson túl nyújtott szolgáltatások
Az alapellátáson túl nyújtott szolgáltatásként időszakos gyermekfelügyeletet és játékkölcsönzést biztosítunk.
Az időszakos gyermekfelügyelet kizárólag az üres férőhelyeken biztosítható. A szolgáltatás iránti igényeket az igénybevétel előtti napon szükséges jelezni az intézményvezető felé, és kizárólag egészséges gyermek veheti igénybe.
A játék és eszközkölcsönzési igényt az intézményvezető felé szükséges jelezni, hiányzása esetén az őt helyettesítő kisgyermeknevelő jogosult az intézkedésre.
Az időszakos gyermekfelügyeleti igény iránti kérelem letölthető itt: