A kisgyermeknevelők feladata a gondozási-nevelési munka – a Bölcsődei nevelés-gondozás országos alapprogram, illetve saját szakmai programunk figyelembe vételével – a gyermekek testi-lelki fejlődésének elősegítése, folyamatos figyelemmel kísérése.
Minden gyermeknek van saját kisgyermeknevelője. Amikor mindkét kisgyermeknevelő bent van a csoportban, akkor a saját kisgyermeknevelő végzi el a gondozási feladatokat (pelenka csere, fürdőszobai élet, étkezés, öltöztetés) az adott gyermekekkel kapcsolatban A kisgyermeknevelők műszakban dolgoznak, (délelőttös, délutános) de 10 órától fél kettőig mindkét kisgyermeknevelő bent tartózkodik a csoportban. A szakmai, nevelési feladatok mindkét kisgyermeknevelő tevékenységi körébe bele tartozik. (napirend, szokáskialakítás, játéktevékenységek, alkotási tevékenységek kezdeményezése, mondókázás, dalolás stb.)
A dajkák legfőképp felügyelnek, a kisgyermeknevelők keze alá dolgoznak, és szükség esetén a hiányzó kisgyermeknevelőt helyettesítik a csoportban.
A kisgyermeknevelők évi 46 nap szabadsággal rendelkeznek, így előfordul, hogy nem a saját kisgyermeknevelő várja reggel a gyermeket. Ilyenkor a másik csoportban lévő szakemberek veszik át, illetve adják ki a kicsiket. Nem kell ez miatt sem aggódni, hiszen a két csoportszoba összenyitható, gyakran felügyelnek, és vannak együtt a Katica csoport és a Napocska csoport szakemberei, így a gyermekek is ismernek mindenkit.
Bölcsődében, bölcsődei dajka munkakörben az alkalmazható, aki eredményesen elvégezte a bölcsődei dajka képesítési előírásait meghatározó miniszteri rendeletben előírt tanfolyamot. Mindkét dajka legmagasabb iskolai végzettsége szakmunkás, és mindketten eleget tettek a jogszabályi előírásoknak 2019. áprilisában.
A bölcsőde-orvosi feladatokat, megbízási szerződéssel alkalmazott gyermekorvos látja el, havi 4 órában. Elvégzi a státusz vizsgálatokat, ellátja a panaszos gyermeket, és összeállítja a bölcsőde gyógyszerkészletét, felügyeli a gyermekétkeztetést. Járványhelyzet idején rendszeresen egyeztet az intézményvezetővel és közösen dolgozzák ki a szükséges eljárásrendeket.
A bölcsődében napi 4 x étkezést biztosítunk (reggeli, tízórai, ebéd és uzsonna) A bölcsőde napirendjében az étkezések lebonyolítását nagy mértékben befolyásolja a gyermekek életkora. Ezekben a folyamatokban elengedhetetlen feltétel a nyugalom és a biztonság megteremtése.
Biztosítjuk a szabad, a gyermek önkéntes kezdeményezésén alapuló játéktevékenységet, a szabad levegőn tartózkodás lehetőségét, a szeretetteljes, biztonságot nyújtó környezetet és személyi feltételeket.
Biztosítjuk a textíliákat: törölközőket, ágyneműket, melyek a gyermek saját jelével látunk el, és itt mossuk a bölcsődében.
Amennyiben a szülőnek/gondviselőnek észrevétele vagy panasza van a bölcsődei ellátással kapcsolatban, először mindig a saját kisgyermeknevelőjét keresse a problémával kapcsolatban. Amennyiben Ő nem tud segíteni, úgy keresse az intézményvezetőt.. Csak is a közvetlen visszajelzések alapján tudjuk orvosolni az észrevételeket. Intézményünkben Érdekképviseleti Fórum működik a gondozott gyermekek érdekeinek védelme érdekében.
Nagyon fontos szabály, hogy csak egészséges gyermek járhat bölcsődébe.
A bölcsőde intézménye a gyermekvédelmi rendszer tagja, így fontos felhívnom a figyelmet arra is, hogy jelzési kötelezettségünk van abban az esetben, ha veszélyeztetettséget tapasztalunk bármelyik gyermeknél. Kérem Önöket, hogy mindig megfelelő állapotú és korú felnőttre bízzák gyermeküket bölcsődébe érkezéskor és távozáskor egyaránt.
Mit kérünk Önöktől?
- Saját ruha és váltócipő. Legalább két váltást kell biztosítani minden ruhaféleségből.
- Pelenka, törlőkendő, és ápoló szerek amire szüksége lehet a gyermeknek.
- Oltási kiskönyv fénymásolata, a gyermek esetleges betegségeiről szóló orvosi vagy zárójelentés fénymásolata
- Szükség esetén cumi, cumisüveg, ami itt marad a bölcsődében.
- Papírzsebkendőt, WC papírt, szalvétát, folyékony szappant szívesen fogadunk a kedves Szülőktől, lehetőségüktől függően havi rendszerességgel.
Amit nem szabad behoznia a csoportba:
- gyógyszereket
- otthonról hozott élelmiszert
- otthonról hozott játékokokat, (kivéve az alváshoz, vigasztaláshoz szükséges kedvencek)
- veszélyes apró tárgyakat, amit lenyelhetnek a gyermekek.